Jakiś czas temu miałem ogromną przyjemność fotografować ślub humanistyczny Asi i Piotra na polu golfowym pod Warszawą. Była to dla mnie pierwsza tego typu ceremonia, ale mam nadzieję, że nie ostatnia. Chyba każdy fotograf ślubny lubi fotografować szczere emocje i łzy wzruszenia towarzyszące parze młodej i gościom, a uwierzcie mi, tak osobistej i poruszającej ceremonii nie doświadczyłem jeszcze w żadnym kościele czy Urzędzie Stanu Cywilnego.
Co wyróżnia ślub humanistyczny?
Ślub humanistyczny to jedna z nowoczesnych form zawarcia związku małżeńskiego. W odróżnieniu od tradycyjnego kościelnego ślubu, ceremonia ta skupia się na wartościach humanistycznych, a przede wszystkim na miłości i szacunku między partnerami. poniżej postaram się przedstawić 5 najważniejszych aspektów, które wyróżniają ten rodzaj uroczystości na tle innych, bardziej tradycyjnych.
Para młoda jako główni bohaterowie ceremonii humanistycznej
Pierwszym i najważniejszym elementem ślubu humanistycznego jest para młoda. To właśnie oni są głównymi bohaterami ceremonii i to ich miłość stanowi najważniejszy element całego wydarzenia. Pomyślicie, no dobra, ale w kościele czy urzędzie, też jesteśmy najważniejsi, oczywiście to prawda, ale… Podczas ślubu humanistycznego nie ma przymusu stosowania jakichkolwiek rytuałów czy tradycyjnych obrzędów, możecie dostosować ceremonię do indywidualnych potrzeb. Chcecie napisać własne przysięgi? Nie ma problemu. Ślub, na którym byłem, miał jeszcze jeden piękny moment, w którym to celebrans prowadzący ceremonię, przedstawiał historię poznania się pary młodej – polecam!
Otwartość na różnorodność, szacunek do innych kultur i religii w ślubie humanistycznym
Kolejnym aspektem ślubu humanistycznego jest otwarcie na różnorodność i szacunek dla wszystkich kultur i religii. Ceremonia ta nie ogranicza się jedynie do osób wierzących w konkretne przekonania czy tradycje. Zamiast tego, ślub humanistyczny skupia się na wartościach, które łączą wszystkich ludzi, bez względu na ich pochodzenie czy wyznawane przekonania.
Włączenie najbliższych i przyjaciół do ceremonii – nie tylko w formie gości!
Trzecim ważnym elementem ślubu humanistycznego jest otwarcie na innych ludzi. W trakcie ceremonii para młoda może zdecydować się na włączenie do niej swoich najbliższych oraz przyjaciół – nie tylko w tradycyjnej formie dwojga świadków. To oni stanowią dodatkowe wsparcie dla pary, a także świadectwo ich miłości i przyjaźni.
Ślub humanistyczny – pełna swoboda, ogranicza was tylko wyobraźnia
Macie pełną swobodę w kwestii wyboru miejsca, daty oraz sposobu przeprowadzenia ceremonii. Ślub humanistyczny może być organizowany w dowolnym miejscu – na plaży, w lesie czy w parku – w zależności od Waszych upodobań.
I na koniec coś co moim zdaniem jest najfajniejsze w ślubie humanistycznym. Ceremonia ta nie musi być sztywna i poważna – jak to często ma miejsce w urzędzie czy kościele, a przecież chodzi o to, żeby się cieszyć swoją miłością i szczęściem! W organizacji i planowaniu przebiegu uroczystości ogranicza was tylko i wyłącznie wasza wyobraźnia. Wszystko po to, aby ten ważny dzień był niezapomnianym i radosnym przeżyciem dla was i wszystkich uczestników.
Jak zorganizować ślub humanistyczny?
Tutaj odsyłam Was do najlepszych w swoich fachu, czyli do ceremoniahumanistyczna.pl. A poniżej odpowiedź Ani na pytanie, dlaczego coraz więcej par decyduje się na ślub humanistyczny.
Ania z ceremoniahumanistyczna.pl
Odpowiedzi jest kilka i wynika to ze specyfiku ślubów humanistycznych. Przede wszystkim jest to ceremonia całkowicie dopasowana do potrzeb Młodej Pary. Coraz więcej osób ma świadomość tego, że ślub cywilny w plenerze trwa około 7 minut i niektórzy goście nie zdążą usiąść, a już jest po wszystkim. Ceremonia humanistyczna to piękna oprawa i uzupełnienie ślubu cywilnego. Jest pełna wzruszeń i osobistych akcentów; Para może mieć własne przysięgi, a goście mogą usłyszeć ich historię poznania. Bardzo często Pary idą do USC, żeby podpisać dokumenty wcześniej lub później, a w plenerze tylko my prowadzimy uroczystość.
Czasami jest też tak, że Para nie zdąży załatwić na czas dokumentów, albo już dawno jest po ślubie, a marzy im się wesele i chcą przeżyć te emocje, które są związane z zakładaniem sobie obrączek. Goście bardzo często nie zdają sobie sprawy, że ślub symboliczny nie ma mocy prawnej i podchodzą po ceremonii dziękować i mówią że to był najpiękniejszy ślub na jakim byli.
W ostatnim czasie ślub humanistyczny zrobił się popularny, ludzie podchodzą do niego z nadzieją na niezapomniane emocje i nie traktują zaślubin jako formalności. Dla nich ważne jest to, żeby mogli wyznać sobie miłość na swój sposób, a któryś z członków rodziny wygłosił mowę. Chyba też nigdzie indziej obrączek nie może przynieść czworonożny przyjaciel 😉